Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Martyna_Eko   Idź do ZOO małpy straszyć!
1

Idź do ZOO małpy straszyć!

„Mamo! Mamo! A co to to jest?!” „A… to jest taki duży kotek, który jest bardzo niegrzeczny, dlatego siedzi w klatce”. Taką wymianę zdań usłyszałam w jednym ogrodzie zoologicznym.


Zoo w OpoluUwielbiam zwierzęta, mogłabym godzinami przypatrywać się im w ich codziennych czynnościach. Ale chwila, co ja mówię? Dzikie zwierzęta na co dzień nie mają misek wypełnionych jedzeniem, nie mają zabawek, a przede wszystkim nie siedzą w klatkach.

Odkąd pamiętam, już jako dziecko uwielbiałam wycieczki do chorzowskiego ZOO. Regularnie odwiedzam je dwa razy do roku. Miałam okazje również zwiedzić ZOO w Opolu, Wrocławiu a także ogród zoologiczny Yorkshire Wildlife Park (Doncaster; polecam).

Zoo w Opolu

Zoo w Opolu

Idea ogrodów zoologicznych głosi ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem. No dobrze, więc jaki jest cel trzymania zwierząt, które nie są nim zagrożone? Wielu ludzi uważa, że zwierzęta się męczą, że mają za ciasne klatki, że robimy im krzywdę. Ale także wielu uważa, że zwierzęta nie są ludźmi, i nie należy ich traktować przez pryzmat człowieka.

Zwierzęta wszelakiego gatunku są piękne i zasługują na szacunek (to jest niepodważalne). Przypatrując się temu, jak się zmieniają ogrody, jestem zdania, że zbytnia krzywda im się nie dzieje – wybiegi są coraz większe, lepiej utrzymane. Pracownicy wkładają wiele serca i sił, aby umilić czas swoim podopiecznym. Ale jedno mi się nie podoba. Większość ludzi, która przychodzi odwiedzać zwierzęta. Tłumy ludzi. Fajnie, że rodzice przychodzą z dziećmi, żeby pokazać im małpkę, słonika i tygryska. Tylko szkoda, że nie do końca umieją je przypilnować. Wiele razy widziałam mamusie z dzieckiem, które krzyczało w stronę przestraszonej zebry, lamy. Pukające w szybę z całej siły. Reakcja rodzica? Nie było żadnej. To mnie denerwuje. Zachowanie ludzi – również dorosłych. Widok starszego pana podskakującego do małej małpki, aby przybić jej ‘high five’ był bezcenny...

Dobrze, że są takie ogrody – można wiele wnieść do swojej wiedzy. Ale chciałabym, żeby coś lub raczej ktoś się zmienił – człowiek, który odwiedza.

Odwiedzając Yorkshire Wildlife Park byłam chyba najszczęśliwszym człowiekiem w tym danym momencie. Wchodząc do tego parku dostałam rozpiskę – gdzie i o której jest karmienie zwierząt.  Myślałam, że będzie tak jak u nas – ktoś przyjdzie i wrzuci jedzenie zwierzakom i pójdzie. Jakie było moje zdziwienie, że przy każdym karmieniu była mini lekcja na temat danego zwierzaka. Największym plusem tego wszystkiego było to, że były stworzone wybiegi, na które można było wejść i doświadczyć bliskości zwierząt. DOSŁOWNIE - mieliście kiedyś lemura na głowie? Ja tak. Zostałam wybrana spośród tłumu przez lemura, który wskoczył mi na głowę. Moje zaskoczenie i łzy płynące ze śmiechu, zdziwiły nawet tak poczciwy i wyrozumiały naród jakim są Anglicy.

Yorkshire Wildlife Park


Yorkshire Wildlife Park


Jest jeszcze wiele ogrodów zoologicznych do zwiedzenia i porównania miedzy sobą. Jedno jest pewne – w niektórych odwiedzających  brakuje świadomości gdzie są i po co przyszli. 


Zoo we Wrocławiu

Zoo w Chorzowie

Ten wpis czytano 701 razy.
Wiele gatunków przetrwało dzięki ogrodom zoologicznym i prywatnym kolekcjom np. żubry:) Zwierzęta w zoo są dobrze odżywione, leczone, żyją dłużej niż na wolności, nie są narażone na ataki pasożytów ani drapieżników. Te pamiętające wolność nie są tam szczęśliwe, ale urodzone w niewoli nie znają innego życia:) Coraz lepsze są też warunki w ogrodach:) Rola edukacyjna też jest ważna, ale prawdziwą edukację może przeprowadzić tylko przewodnik lub nauczyciel, rodzice, rodzeństwo czy koledzy nie będący w temacie nie są w stanie nic opowiedzieć mogą tylko oglądać:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 11 Listopad 2014 13:45
Odsłon: 1152
Martyna_Eko
Witam! Jestem posiadaczka tytułu inż. inżynierii środowiska o specjalności Gospodarka Odpadami i obecnie kończę magisterkę z tejże specjalności.
<< Październik 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »