Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Martyna_Eko   Recykling jest jak „Moda na sukces”?
0

Recykling jest jak „Moda na sukces”?

Czytając tytuł wpisu, może przyjść na myśl kilka skojarzeń, co autor miał na myśli:

- recykling jest procesem, który nie ma końca

- recykling jest znany od lat

- recykling jest sposobem na sukces.

Nawiązując do starego serialu, chciałam wskazać jak ostatnimi laty topowym tematem w kategorii ochrony środowiska jest recykling odpadów. Recykling wszystkiego – zaczynając od papieru, poprzez butelki PET kończąc na krowim łajnie – stał się stałym elementem gospodarki odpadami w Polsce.

Recykling ogólnie rzecz ujmując, jest procesem obejmującym szereg pod-procesów (pozyskiwanie surowców, przygotowanie, przetworzenie, sprzedaż), które mają na celu wykorzystanie odpadów do ponownego użycia (w postaci pierwotnej lub innej) .

Wśród procesów recyklingu wyróżnia się:

-recykling materiałowy (odpad jako surowiec wtórny jest wykorzystywany w celu pierwotnym – np. z butelki PET powstaje nowa butelka)

- recykling surowcowy (odpad zostaje przetworzony w celu uzyskania substratów z jakich powstał – np. z tworzyw sztucznych uzyskuje się monomery)

- recykling organiczny (tlenowe/beztlenowe przetwarzanie frakcji biodegradowalnej)

Proces recyklingu jest zatem złożony i nieraz bardzo kosztowny.

Ale skąd ta moda na recykling?

Nadrzędnym powodem jest ochrona surowców pierwotnych (oraz ograniczenie składowania odpadów). To pociągnęło za sobą stworzenie przepisów prawnych UE a następnie wdrążenie tych przepisów w Polityce Ekologicznej Państwa (przede wszystkim Ustawa o odpadach).

Czy recykling jest modą na sukces?

Obserwując stan gospodarki odpadami w krajach rozwiniętych w tej dziedzinie (np. Niemcy, Szwecja, Austria) można wywnioskować, że recykling jest pożądany i ciągle udoskonalany. Rozwój ten jest sukcesem dla branż zajmujących się produkcją technologii, dla nauki oraz przede wszystkim dla ochrony środowiska.

Ale czy jest sukcesem ekonomicznym dla przedsiębiorców?

W większości przypadków tak. Przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem różnych surowców na terenie Polski istnieją od wielu lat, a wciąż obserwuje się rozwój nowych jednostek. Jednak, sukces przedsiębiorstwa jest uzależniony od zapotrzebowania na dany surowiec, a także od technologii jaką wykorzystuje. Niektóre przedsiębiorstwa (np. skupujące elektronikę) z ledwością wychodzą na przysłowiowe „zero”.

Recykling sukcesem dla Polaka?

Ideologicznie tak, w końcu chronimy środowisko. Uważam, że jednak w praktyce całe koszta ukryte są w cenach produktów (o opłacie produktowej w innym poście). Ale czego nie robić aby chronić naszą piękną naturę? Nie wiem jak Wy, ale ja nie chce ‘tonąć’ w odpadach. 


A tutaj przykład recyklingu papieru administracyjnego w Japonii (urokliwa nazwa: Biała Koza) da się? 


Ten wpis czytano 451 razy.
Odsłon: 1156
Martyna_Eko
Witam! Jestem posiadaczka tytułu inż. inżynierii środowiska o specjalności Gospodarka Odpadami i obecnie kończę magisterkę z tejże specjalności.
<< Grudzień 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »